Hemen ikusgai dauden gainerako formatuen edukia PDF dokumentu elektroniko ofizial eta jatorrizkoa eraldatuz lortu da
El contenido de los otros formatos que aquí se muestran, se ha obtenido mediante una transformación del documento electrónico PDF oficial y auténtico
EBAZPENA, 2017ko abenduaren 13koa, Hizkuntza Politikarako sailburuordearena, Euskararen Aholku Batzordeko batzorde-atal berezien zein Batzorde-atal Iraunkorraren osaera jakinaraztekoa.
RESOLUCIÓN de 13 de diciembre de 2017, de la Viceconsejera de Política Lingüística, por la que se da publicidad de la composición de las comisiones especiales y de la Comisión Permanente del Consejo Asesor del Euskera.
Euskararen Aholku Batzordeari buruzko urriaren 16ko 176/2007 Dekretuak euskararen alorrean administrazioaren aholkulari den organo horren araubide juridikoa eta funtzionamendua finkatzen ditu, hala nola, batzorde-atal bereziak sortzeko prozedura, bai eta Batzorde-atal Iraunkorra osatzekoa ere.
El Decreto 176/2007, de 16 de octubre, del Consejo Asesor del Euskera, configura el régimen jurídico de este órgano consultivo de la Administración en materia de euskera, fijando, entre otros extremos el procedimiento para la composición de las comisiones especiales.
Dekretu honetako 14. eta 18. artikuluetan izaera iraunkorreko bi batzorde-atal aurreikusten eta arautzen dira: Toponimiako Batzorde-atal Berezia eta Terminologiako Batzorde-atal Berezia. Nolanahi ere, gainera, aipatu Dekretuaren hamabigarren artikuluak batzorde-atal bereziak arautzen ditu, eta artikulu horren lehenbiziko idatzi-zatiak dioenez, Euskararen Aholku Batzordearen (EAB) Batzorde Osoak edo Kultura eta Hizkuntza Politikako sailburuak batzorde-atal bereziak sortzea erabaki dezakete gai zehatzei buruzko lanak eta txostenak egiteko, eta horretarako Batzorde Osoaren Erabakia edo Kultura eta Hizkuntza Politikako sailburuaren agindua beharko da.
Los artículos 14 y 18 del mencionado Decreto regulan dos órganos de naturaleza permanente: la Comisión Especial de Toponimia y la Comisión Especial de Terminologia. De cualquier forma, además, el artículo doce del Decreto regula las comisiones especiales; según el primer apartado del artículo podrán crearse comisiones especiales mediante acuerdo en tal sentido del Pleno del Consejo Asesor o mediante Orden del Consejero de Cultura y Política Lingüística, para realizar trabajos e informes sobre materias concretas.
Batzorde-atal berezien osaera eta iraupena, berriz, Hizkuntza Politikarako sailburuordearen ebazpen bidez ezarriko dira, artikulu beraren laugarren idatzi-zatiaren arabera. EABren egitekoekin erlazionaturiko jardueretan aintzatespena duten pertsonak izango dira batzorde-atal berezietako kide, EABko kide izan edo ez.
Según el apartado cuatro del mismo artículo, la composición y duración de las comisiones especiales será determinada por Resolución de la Viceconsejera de Política Lingüística. Sus miembros serán personas de reconocido prestigio en relación a las tareas encomendadas a este órgano de encuentro, pertenezcan o no al Consejo Asesor del Euskera.
Horiez gain, Dekretuan EABren Batzorde-atal Iraunkorraren osaera zein izango den ere zehazten da, 8. artikuluan hain zuzen: batetik, batzorde-atal berezi bakoitzeko kide bana, aldi berean Batzorde Osoko kide direla, Batzorde-atal Iraunkorreko lehendakariak izendatuta; eta bestetik, beste bost kide, Dekretuaren 3.1.i eta/edo 3.1.j artikuluan aurreikusitako kideen artean Batzorde Osoak izendatuta, euskararen hizkuntza-komunitatearen lurraldeetan euskarak duen egoera eta erabilera ezagutzen dutelako eta arlo horrekin harremana dutelako izendatuak, hain zuzen.
Además, también se establece en el artículo 8 del Decreto cuál será la composición de la Comisión Permanente: por un lado, un o una miembro de cada una de las comisiones especiales, que a su vez sean miembros del Pleno del Consejo Asesor designados y designadas por la presidenta de la Comisión Permanente; y por otro, otros cinco miembros designados y designadas por el Pleno del Consejo Asesor, de entre sus vocales previstos en el artículo 3.1.i y/o 3.1.j, por su conocimiento y contacto con la situación y uso del euskera en los distintos territorios de la comunidad lingüística vasca.
Hauekin batera, Hizkuntza Politikarako sailburuordea, Batzorde-atal Iraunkorreko lehendakari gisa, Hezkuntza Saileko ordezkaria, eta Euskararen Aholku Batzordeko idazkaria ere izango dira Batzorde-atal Iraunkorreko kide. Izendapen horiek guztiak 2017ko azaroaren 9ko Ebazpenaren bitartez egin ditu organo honek.
Junto con las personas mencionadas, también serán componentes de la Comisión Permanente la Viceconsejera de Política Lingüística, en calidad de Presidenta de la Comisión, el representante del Departamento de Educación, Universidades e Investigación, y la Secretaria del Consejo Asesor del Euskera. Todos esos nuevos nombramientos se han efectuado por Resolución de 9 de noviembre de 2017.
Kontuan izanda Euskararen Aholku Batzordearen batzorde-atal berezien nahiz Batzorde-atal Iraunkorraren zerrenda argitaratzea herri-interesekoa dela, honen bitartez zera lortu nahi da, izendapen berriak jakinaraztea guztiek horien berri izan dezaten.
Considerando que la publicidad de los nombramientos tanto de las comisiones especiales como de la Comisión Permanente del Consejo Asesor del Euskera es acorde con un interés público, por la presente se pretende hacer público para general conocimiento los nuevos nombramientos.
Ondorioz, hauxe
En su virtud,
Artikulu bakarra.– Batzorde-atal berezien nahiz Batzorde-atal Iraunkorraren egungo osaera jakinaraztea Euskal Herriko Agintaritzaren Aldizkarian argitaratuz.
Artículo único.– Hacer pública mediante inserción en el Boletín Oficial del País Vasco la composición actual de las comisiones especiales y de la Comisión Permanente del Consejo Asesor del Euskera.
Hauek dira kideak:
Tal composición es la siguiente:
1.1.– Gazteen Unibertsoa eta Euskara Batzorde-atal Berezia.
1.1.– Comisión Especial Universo de la Juventud y Euskera.
Zuzendaria: Jone Miren Hernández García
Directora: Jone Miren Hernández García
Aritz Abaroa Cantuariense
Aritz Abaroa Cantuariense
Ander Añibarro Maestre
Ander Añibarro Maestre
Jaime Altuna Ramirez
Jaime Altuna Ramirez
Esti Amorrortu Gómez
Esti Amorrortu Gómez
Ixiar Eizagirre Kerejeta
Ixiar Eizagirre Kerejeta
Iñaki Eizmendi Arsuaga
Iñaki Eizmendi Arsuaga
Pedro Garcia Larragán
Pedro Garcia Larragán
Jokin Gorozika Bidaurratzaga
Jokin Gorozika Bidaurratzaga
Andoni Iraola
Andoni Iraola
Anjeles Iztueta Azkue
Anjeles Iztueta Azkue
Izaskun Jauregi Sukia
Izaskun Jauregi Sukia
Jon Lamarka Iturbe
Jon Lamarka Iturbe
Miren Elixabete Larrinaga Artetxe
Miren Elixabete Larrinaga Artetxe
Koikili Lertxundi Del Campo
Koikili Lertxundi Del Campo
Zuriñe Maguregi Sanchez
Zuriñe Maguregi Sanchez
Garbiñe Mendizabal Mendizabal
Garbiñe Mendizabal Mendizabal
Maialen Olabe Aguirre
Maialen Olabe Aguirre
Miren Segurola Larrañaga
Miren Segurola Larrañaga
Izaskun Uribesalgo Jauregi
Izaskun Uribesalgo Jauregi
Teresa Zinkunegi Otegi
Teresa Zinkunegi Otegi
1.2.– Ingurune Digitalean Euskara Sustatzeko Batzorde-atal Berezia.
1.2.– Comisión Especial para Fomentar el Euskera en el Entorno Digital.
Zuzendaria: Maite Goñi Eizmendi
Directora: Maite Goñi Eizmendi
Iurdana Acasuso Atutxa
Iurdana Acasuso Atutxa
Iban Arantzabal Arrieta
Iban Arantzabal Arrieta
Xabier Arrieta Goiri
Xabier Arrieta Goiri
Joseba Arruti Lafuente
Joseba Arruti Lafuente
Lurdes Auzmendi Aierbe
Lurdes Auzmendi Aierbe
Luistxo Fernandez Ostolaza
Luistxo Fernandez Ostolaza
Gorka Julio Hurtado
Gorka Julio Hurtado
Igor Leturia Azkarate
Igor Leturia Azkarate
Aitor Lopez de Aberasturi Ortiz de Pinedo
Aitor Lopez de Aberasturi Ortiz de Pinedo
Montse Maritxalar Anglada
Montse Maritxalar Anglada
Xabier Martin Martin
Xabier Martin Martin
Eneko Oregi Goñi
Eneko Oregi Goñi
Xabier Paya Ruiz
Xabier Paya Ruiz
Elisabeth Pombo Aramendi
Elisabeth Pombo Aramendi
Miriam Urkia Gonzalez
Miriam Urkia Gonzalez
Josu Waliño Pizarro
Josu Waliño Pizarro
1.3.– Euskararen Erabilera eta Gizartearen Aktibazioa Sustatzeko Batzorde-atal Berezia.
1.3.– Comisión Especial para Fomentar el Uso del Euskera y la Activación de la Sociedad.
Zuzendaria: Elena Laka Muñoz
Directora: Elena Laka Muñoz
Aitor Aldasoro Iturbe
Aitor Aldasoro Iturbe
Kike Amonarriz Gorria
Kike Amonarriz Gorria
Josune Ariztondo Akarregi
Josune Ariztondo Akarregi
Mikel Arregi Perez
Mikel Arregi Perez
Miren Azkarate Villar
Miren Azkarate Villar
Lorea Bilbao Ibarra
Lorea Bilbao Ibarra
Garbiñe Biurrun Mancisidor
Garbiñe Biurrun Mancisidor
Jasone Cenoz Iragi
Jasone Cenoz Iragi
J. Iñaki Etxezarreta Alberdi
J. Iñaki Etxezarreta Alberdi
Maite Goñi Eizmendi
Maite Goñi Eizmendi
Jokin Gorozika Bidaurrazaga
Jokin Gorozika Bidaurrazaga
Mikel Irizar Intxausti
Mikel Irizar Intxausti
Pello Jauregi Etxaniz
Pello Jauregi Etxaniz
Pilar Kaltzada González
Pilar Kaltzada González
Imanol Larrea Mendizabal
Imanol Larrea Mendizabal
Miren Elixabete Larrinaga Artetxe
Miren Elixabete Larrinaga Artetxe
Koikili Lertxundi del Campo
Koikili Lertxundi del Campo
Zesar Martinez Garcia
Zesar Martinez Garcia
Jasone Mendizabal Altuna
Jasone Mendizabal Altuna
Garbiñe Mendizabal Mendizabal
Garbiñe Mendizabal Mendizabal
Mertxe Mugika Balanzategi
Mertxe Mugika Balanzategi
Erramun Osa Ibarloza
Erramun Osa Ibarloza
Mikel Ozaita Azpiroz
Mikel Ozaita Azpiroz
Xabier Paya Ruiz
Xabier Paya Ruiz
Pello Salaburu Etxeberria
Pello Salaburu Etxeberria
Jon Sarasua Maritxalar
Jon Sarasua Maritxalar
Kirmen Uribe Urbieta
Kirmen Uribe Urbieta
Ibon Usarralde Lasarte
Ibon Usarralde Lasarte
Jon Zarate Sesma
Jon Zarate Sesma
1.4.– Toponimiako Batzorde-atal Berezia.
1.4.– Comisión Especial de Toponimia.
Ignacio De la Puerta Rueda, Eusko Jaurlaritzaren Ingurumena, Lurralde Plangintza eta Etxebizitza Saileko ordezkaria
Ignacio De la Puerta Rueda, representando al Departamento de Medio Ambiente, Planificación Territorial y Vivienda del Gobierno Vasco.
Elixabete Etxanobe Landajuela, Eusko Jaurlaritzaren Gobernantza Publikoa eta Autogobernua Saileko ordezkaria
Elixabete Etxanobe Landajuela, representando al Departamento de Gobernanza Pública y Autogobierno del Gobierno Vasco.
Jokin Larrañaga Larrañaga, Arabako Foru Aldundiko ordezkaria
Jokin Larrañaga Larrañaga, representando a la Diputación Foral de Álava
Joseba Urzelai Agirre, Bizkaiko Foru Aldundiko ordezkaria
Joseba Urzelai Agirre, representando a la Diputación Foral de Bizkaia
Xabier Andonegi Santamaria, Gipuzkoako Foru Aldundiko ordezkaria
Xabier Andonegi Santamaria, representando a la Diputación Foral de Gipuzkoa
Felix Mugurutza Montalban, Euskal Autonomia Erkidegoko Udalen Elkarteko ordezkaria
Felix Mugurutza Montalban, representando a la Asociación de Municipios Vascos de la Comunidad Autónoma Vasca.
Oihana Mitxelena Hoyos, Instituto Geográfico Nacional erakundearen ordezkaria
Oihana Mitxelena Hoyos, representando al Instituto Geográfico Nacional.
Roberto Gonzalez de Viñaspre Gonzalo, Euskaltzaindiko ordezkaria
Roberto Gonzalez de Viñaspre Gonzalo, representando a Euskaltzaindia.
Hizkuntza Politikarako sailburuordeak euskararen eta toponimiaren arloan ospe aitortua duten pertsonen artean izendatutako kideak:
Miembros nombrados por la Viceconsejera de Política Lingüística en su calidad de personalidades de reconocido prestigio en el ámbito del euskera y la toponimia:
Juan Carlos Barroso Arroyo
Juan Carlos Barroso Arroyo
Isabelle Duguine
Isabelle Duguine
Carlos Glaria García
Carlos Glaria García
Aingeru Mikeo Azpirotz
Aingeru Mikeo Azpirotz
Nerea Mujika Ulazia
Nerea Mujika Ulazia
Endika Urtaran Motos
Endika Urtaran Motos
1.5.– Terminologiako Batzorde-atal Berezia.
1.5.– Comisión Especial de Terminología.
Araceli Diaz de Lezana Fdz. De Gamarra, Hizkuntza Politikarako Sailburuordetzako ordezkaria
Araceli Diaz de Lezana Fdz. De Gamarra, representando a la Viceconsejería de Política Lingüística.
Maite Imaz Leunda, IVAPeko ordezkaria
Maite Imaz Leunda, representando al IVAP.
Ibon Olaziregi Salaberria, Hezkuntza Sailaren Euskara Zerbitzuaren ordezkaria
Ibon Olaziregi Salaberria, representando al Servicio de Euskera del Departamento de Educación.
Gotzon Lobera Revilla, Euskaltzaindiko ordezkaria
Gotzon Lobera Revilla, representando a Euskaltzaindia
Iker Etxebeste Zubizarreta, UZEIko ordezkaria
Iker Etxebeste Zubizarreta, representando a UZEI
Xabier Alberdi Larizgoitia, EHUko Euskara Institutuko ordezkaria
Xabier Alberdi Larizgoitia, representando al Instituto de Euskara de la UPV.
Hizkuntza Politikarako sailburuordeak euskararen eta terminologiaren arloan ospe aitortua duten pertsonen artean izendatutako kideak:
Miembros nombrados por la Viceconsejera de Política Lingüística en su calidad de personalidades de reconocido prestigio en el ámbito del euskera y la terminología:
Alberto Atxabal Rada
Alberto Atxabal Rada
Naroa Gorostiaga Barriola
Naroa Gorostiaga Barriola
Asier Larrinaga Larrazabal
Asier Larrinaga Larrazabal
Alfontso Mujika Etxeberria
Alfontso Mujika Etxeberria
Mertxe Olaizola Maiz
Mertxe Olaizola Maiz
Pascual Rekalde Irigoien
Pascual Rekalde Irigoien
1.6.– Batzorde-atal Iraunkorra.
1.6.– Comisión Permanente.
Toponimiako Batzorde-atal Berezitik: Nerea Mujika Ulazia
Nerea Mujika Ulazia, por parte de la Comisión Especial de Toponimia.
Terminologiako Batzorde-atal Berezitik: Eneko Oregi Goñi
Eneko Oregi Goñi, por parte de la Comisión Especial de Terminología.
Gazteen Unibertsoa eta Euskara Batzorde-atal Berezitik: Jone Miren Hernandez García
Jone Miren Hernandez García, por parte de la Comisión Especial Universo de la Juventud y Euskera.
Ingurune Digitalean Euskara Sustatzeko Batzorde-atal Berezitik: Maite Goñi Eizmendi
Maite Goñi Eizmendi, por parte de la Comisión Especial para Fomentar el Euskera en el Entorno Digital.
Euskararen Erabilera eta Gizartearen Aktibazioa Sustatzeko Batzorde-atal Berezitik: Elena Laka Muñoz
Elena Laka Muñoz, por parte de la Comisión Especial para Fomentar el Uso del Euskera y la Activación de la Sociedad.
Arabatik: Iñaki Martinez de Luna Perez de Arriba
Iñaki Martinez de Luna Perez de Arriba, por Álava
Bizkaitik: Josune Ariztondo Akarregi
Josune Ariztondo Akarregi, por Bizkaia
Gipuzkoatik: Miren Azkarate Villar
Miren Azkarate Villar, por Gipuzkoa
Iparraldetik: Beñat Arrabit
Beñat Arrabit, por Iparralde
Nafarroatik: Mikel Arregi Pérez
Mikel Arregi Pérez, por Navarra
Vitoria-Gasteiz, 2017ko abenduaren 13a.
En Vitoria-Gasteiz, a 13 de diciembre de 2017.
Hizkuntza Politikarako sailburuordea,
La Viceconsejera de Política Lingüística,
MIREN DOBARAN URRUTIA.
MIREN DOBARAN URRUTIA.